W sobotę, 19 października w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku odbyły się w VII Manewry / Warsztaty w Ratownictwie Medycznym dla Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu tureckiego. Wzięli w nich udział druhowie z siedmiu jednostek.
Celem podjętych działań było doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a tym samym aktualizacja i pogłębienie wiedzy w tym zakresie. Zmagania ratowników rozpoczęły się od rozwiązania testu wiedzy z zakresu KPP, a następie sprawdzeniu się w trzech przygotowanych pozoracjach.
Na zakończenie komendant powiatowy PSP w Turku st. kpt. Krzysztof Gruszczyński podsumował całość manewrów zwracając szczególną uwagę na aspekt kwalifikowanej pierwszej pomocy nie tylko w działaniach ratowniczo – gaśniczych, ale także w życiu codziennym.
Najlepsza drużyną manewrów w roku 2024 okazała się jednostka OSP Wielopole, która otrzymała dyplom oraz przechodni puchar zwycięzcy wraz z nagrodą przekazaną przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie reprezentowany przez zastępcę dyrektora Mariusza Seńko. Kolejne dwie nagrody za drugie i trzecie miejsce zostały ufundowane przez Annę Majda radną Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Pozostałym drużynom wręczono okolicznościowe dyplomy podkreślając fakt uczestnictwa w tego rodzaju ćwiczeniach, które dają im możliwość sprawdzenia się i rozwoju swoich umiejętności.
Tekst: kpt. Adam Walczak
Zdjęcia: Archiwum JRG Turek